Türkiye’de ilk kez Knock-Out

2020 İtibariyle Dünya Şampiyonaları iki yılda bir sprint formatında gerçekleştirlecek. İlk Dünya Sprint Oryantiring Şampiyonası’na Danimarka ev sahipliği yapacak. Bu doğrultuda Uluslararası Oryantiring Federasyonu, sprint oryantiring formatlarını arttırmak için çalışmalar yapıyor.

Birinci format klasik oryantiring kuralları ile yapılan sprint uygulamasıydı. İkinci format olan Mix-Relay ilk kez Antalya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası 1 Ayağında denenmişti. Bu format da başarılı olmuş ve Dünya Şampiyonaları takviminde yer almıştı. Üçüncü format için bir çok farklı seçenek arasından Knock-Out denenmeye başladı. İlk uygulama MOC 2017 İtalya’da denendi. Oryantiring Akademi olarak bir milli sporcuyu bu yarışta yer alması için sponsor desteği verdik. Bu deneme ve ardından yapılan testler ile ilgili eleştiriler göz önüne alınarak üçüncü format tamamlanmış oldu. 2018 Dünya Kupası Çek Cumhuriyeti’nde nihai kurallarla son test yapılmış oldu.

Knock-Out formatını ülkemizde uygulamak için çeşitli denemeler yaptık. Antrenman olarak gerçekleştirilen denemeler sponsoru olduğumuz Kuzey Geyikleri DSK iş birliğiyle gerçekleşti. Altyapı hazırlıklarını tamamladığımız yeni yarışımız Sprint O Days ile ülkemizde ilk Knock-Out yarışını sizlerle buluşturuyoruz.

Sprint O Days kısaca SOD farklı sprint formatlarını içeren ilk yarış olacak. Uluslararası etkinliğimiz her yıl Nisan ayının ikinci haftası gerçekleştirilecek. Bu yıl beş farklı sprint etabı içerecek yarış gelecek yıl daha uzun bir programla sporcuları ağırlayacak. Knock-Out ve Micro-O formatları ülkemizde ilk kez düzenleneceği SOD 2019 için kayıtlar açıldı. Bu deneyimi yaşamak için İstanbul’un zevkli parkurlarında sizleri bekliyoruz.

Detaylı bilgi için Tıklayınız.

Post a comment

You must be logged in to post a comment.