Geri Dönüşüm ile Kalıcı Hedef Çalışması

20160328_154318PET ŞİŞEDEN KALICI HEDEF

Oryantiring Akademi olarak yine bir ilke imza attık. Geri dönüşüm ile plastik şişelerin tekrar kullanılmasını sağlayacak hareketimiz ile oryantiring sporunu destekliyoruz. Kullanılmış plastik şişelerin içerisinde yerleştirlen hedef kartları ile birer kalıcı hedefe çevirdiğimiz bu malzemeleri sporcuların kullanımına açıyoruz. Kalıcı hedefler özellikle farklı antrenman tekniklerini denemek için çok yararlıdır. Antrenman süresini arttıran hedef yerleştirme ve toplama yerine kalıcı hedefler kullanılarak daha verimli antrenmanlar gerçekleştirebilirsiniz. Arazide kalıcı hedeflerin olması tekil olarak antrenman yapacak sporcular için inanılmaz bir fırsattır.

 

20160328_160032TASARIM ve PET ŞİŞE TOPLAMA

Yapmanız gereken öncelikle pet şişe toplamak ve içerisine yerleştireceğiniz kontrol kartı için tasarımınızı oluşturmak. Kulüp merkeziniz, okuduğunuz okul, çalıştığınız kurum ve benzeri alanlara yerleştireceğiniz kutular ile kolaylıkla pet şişeler toplayabilirsiniz. Bu pet şişeleri nasıl yeniden kazandığınızı anlatarak daha çok kişiye ulaşabiirsiniz.

 

 

HEDEFLER NASIL HAZIRLANIR20160328_154344

Öncelikle A4 Kağıt, Kullanılmış 0,5 Pet Şişe ve 0,3m İp ihtiyacımız olan malzemelerdir. Yarısı turuncu ve yarısı beyaz olacak şekilde hazırlanmış A4 Kağıtlar kontrol numarası çakışmayacak şekilde hazırlanır. Bu sırada kullanılacak şişeler temizlenip kurutulur. Üzerinde baskı olan A4 Kağıt sağ tarafta görüldüğü üzere dürülerek şişenin içerisine yerleştirilir. Şişenin kapağı kapatıldıktan sonra iple bağlanarak araziye yerleştirmeye hazırlanır.

 

 

20160702_110526HEDEFLER YERLEŞTİRİLMEYE HAZIR

Hedefleri ağaçlara ve orman dokusuna zarar vermeyecek şekilde kontrol tanımına uygun olarak yerleştiriyoruz. Hedefin üzerinde kontrol numarası görünecek şekilde olması sporcuların antrenman hızını kesmemelerini sağlayacağı için görüş açısına dikkat etmek gerekiyor. Artık kalıcı hedeflerinizin tadını çıkarabilir daha verimli antrenmanlar gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

20160328_161435BİZ HAZIRLADIK SIRA SİZDE

Biz 500’ün üzerinde hedef hazırladık ve Orman’a yerleştirdik. Her bölgeyi 2 ayda bir kontrol ederek zarar gören hedefleri yeniliyoruz. Çöpe atılacak olan 500 plastik şişeyi oryantiring sporcuların kullanabileceği yararlı bir malzemeye çevirdik. Sizler de buna benzer projeler ile kalıcı hedef hazırlayabilir geri dönüşüm için farkındalık yaratabilirsiniz. Özellikle standart hedef bulamayan kulüp veya sporcular için yararlı olacak bu çalışmaya vesile olduğumuz için oldukça sevinçliyiz.

Post a comment

You must be logged in to post a comment.